До списку

Якими якостями має володіти програміст? Відповідаємо!

31 Травня, 2021

У тексті вакансій для програмістів постійно вказують лише технічні вимоги до кандидатів, але часто буває незрозуміло, чи потрібні якісь додаткові якості і які якості взагалі потрібні. Давайте все-таки розберемося!

Здавалося б, щоби писати код, вам не знадобляться жодні особистісні якості — досить бути технічно підготовленим фахівцем. Проте без певних якостей ви не зможете розвиватися та працювати в команді чи у колективі компанії.

Тому пропонуємо ознайомитися із особистісними якостями програміста, які допоможуть вам саморозвиватися і відчувати себе на робочому місці у своїй тарілці.

Логічне мислення

Програмувати без логіки навряд чи можливо, але не у всіх виходить однаково добре знаходити рішення складних завдань. Тому треба постійно підтримувати своє аналітичне мислення. Наприклад, грати в ігри на логіку, розв’язувати логічні задачі, тести, кросворди.

Уважність та вміння фокусуватися

Оскільки програміст постійно дивиться в монітор, працюючи з кодом, то без уважності та вміння концентрувати увагу не обійтися. Виконуючи свою роботу, необхідно вміти утримувати увагу на одному завданні тривалий час, не відволікатися на сторонні розмови, повідомлення й листи, а також думки та переживання в голові. Звісно, необхідно не забувати про перерви, але вміння утримувати увагу протягом кількох годин вам дуже знадобиться.

Ми помилково думаємо, що вранці нам потрібен час, щоби налаштуватися на роботу. Насправді ж, вранці ваш організм у тонусі, він відпочив і готовий до вирішення найскладніших завдань. Тому відкладіть стрічку новин і перевірку пошти (якщо її можна відкласти) на післяобідній час, і займіться найскладнішими завданнями. Ваш рівень концентрації буде найбільшим, і ви самі здивуєтеся, як приємно і просто працювати вранці.

Посидючість

Робота програміста — це сидяча робота. Логічно, що вам знадобиться посидючість, якщо ви хочете затриматися в цій сфері. Наполеглива робота протягом довгого відрізка часу може призвести до успіху досить швидко.

Допитливість

Ми маємо на увазі професійну допитливість, а не бажання знати «хто придумав кондиціонер?». Допитливість, яка вам потрібна — це прагнення знати більше, якщо ви розумієте, що ваші знання обмежені певною технологією, мовою тощо.

Відповідальність

Робота розробника передбачає велику відповідальність за код, який він створює. Відповідальність насамперед перед собою, а потім уже перед клієнтом та замовником.

Прагнення до самовдосконалення

Бажання розвиватися, постійно дізнаватися щось нове, бути кожен день кращим, ніж учора, і рухатися лише вперед — це нетипова риса серед програмістів. Але якщо у вас є така риса, то можете бути впевнені, що вакансія буде ваша. Ця особистісна якість програміста супроводжує його по всьому кар’єрному шляху, приводить на менеджерські посади або робить першокласним фахівцем у своїй технології. Не забувайте постійно вчитися, вивчати найновіші фреймворки і спілкуватися з колегами.

Уява

Якщо вам кажуть, що програмування не є творчою професією, то вони ніколи не писали код. Гарна уява разом з іншими якостями програміста дає змогу знаходити нетривіальні рішення і спрощувати код настільки, що інші будуть просто дивуватися, як розробник міг до цього додуматися. З іншого боку, уява — це чудовий спосіб візуалізації коду. Коли програміст створює код, він має розуміти, що він робить у площині реального життя.

Комунікабельність

Зараз розробники здебільшого так чи інакше працюють у команді. Тому, якщо ви навчитеся ефективно спілкуватися, не боятися просити допомоги або запитувати думку колеги, то ваші справи підуть вгору. Комунікабельність належить до soft skills, володіння якими допоможе стати невід’ємною частиною команди.

Комунікабельність можна розуміти, як уміння писати код, який зрозуміє будь-який розробник. Спілкування між девелоперами часто відбувається за допомогою коду. Якщо комп’ютер зрозуміє вас навіть при «брудному» написанні коду, то людина може не тільки не зрозуміти, що ви хотіли зробити, але й не знати, як виправити помилку в такому коді.

Наполегливість

Наполегливість — це особистісна якість, яка дає вам змогу мати на меті довгострокові цілі й не відступати від них. Також наполегливість стане в пригоді при обстоюванні свого варіанту розв’язання проблеми або впровадженні нової фічі. Найчастіше, ця якість дає змогу заощадити час і ресурси на проєкті.

Ми впевнені, що ви можете доповнити цей список особистісних якостей програміста, особливо, якщо маєте досвід в IT. Звісно, деякі особистісні якості виступають уперед, посуваючи інші на задній план, залежно від спеціальності в IT-сфері. Справді, вміння комунікувати з людьми знадобитися бізнес-аналітику набагато більше, ніж звичайному розробнику. А посидючість більше потрібна розробнику, ніж бізнес-аналітику. Але ми точно знаємо, якщо ви зможете виробити хоча б 50% цих якостей у себе, то ви будете успішніше проходити співбесіди, якісніше працювати, простіше виконувати завдання і швидше знаходити правильні рішення.